İade Bilgileri

Herhangi bir sebepten dolayı iade etmek istediğiniz ürün ya da ürünleri faturası ile birlikte hasar görmeyecek şekilde paketleyerek

Aras Kargo Anlaşma Kodu : 220 825 455 1327 adresinden tarafımıza iade edebilirsiniz.

 

 

 

İade Şartları

*Mağazamızdan aldığınız cihazlar 2 yıl Roborge.com ve üretici firmasının garantisi altındadır.

 

*Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vb. şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez.

 

*Almış olduğunuz ürününü ambalajını tahrip etmeden, bozmadan, ürünü kullanmadan teslim tarihinden itibaren yirmi bir (21) günlük süre içinde teslim aldığınız şekliyle sebep göstermeksizin iade edebilirsiniz.  Bu süreden sonra kargoya teslim edilecek iadelerin kabul edilip edilmeyeceği hususu Roborge.com takdirindedir.
 

*Müşterinin ürünü iade etmesi veya alışverişinden cayması halinde, iade edilen ürün tarafımıza ulaştığı andan itibaren en geç on (10) iş günü içerisinde ürün bedeli iade edilir.
 

*Yukarıdaki şartlar dahilinde iade edilen ürünlerde bir seferlik kargo ücreti (Aras Kargo 59,9 ₺) alışveriş tutarından mahsup edilecektir. Bu bedel, iade kargo bedeli olmayıp alışveriş aşamasındaki gönderim kargo ücreti olarak mahsup edilmektedir.
 

*Kapıda ödeme seçeneğiyle verilen siparişlerin iadesinde, kapıda ödeme bedeli alışveriş tutarından mahsup edilecektir.
 

*Kısmi iade halinde, müşterinin iade etmediği ürün bedelinin ücretsiz kargo kampanyası sınırını aşması halinde iadelerinde kargo ücreti kesintisi yapılmayacaktır.
 

 

İade Detayları
 

*Müşteri; ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.
 

*Firmamız üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma vs durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.
 

*Havale iadeleri 3 iş günü içinde Kredi Kartı iadeleri 3-7 iş günü içinde yapılacaktır. Bankalardan kaynaklı gecikmelerde satıcının sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

*Siparişinız tarafınıza ulaştıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı değişim yapmak istediğiniz ürünlerden kargo ücreti (1 defaya mahsus) talep edilmeyecektir.

 

*Bankanız kredi kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. Bu durumda bankanızın kredi kartı servisini aramanız gereklidir.
 

*Sipariş iptali, hasar, temin edilemeyen ürün ya da değişim talebi gibi sebeplerle ücret iadesi yapılması, ürünün herhangi bir nedenle kusurlu çıkması durumunda müşterilerimize hiçbir ücret kesintisi yansıtılmayacaktır.
 

*Alışverişinde kargo ücreti ödeyen müşterilerimize iadelerinde kargo ücreti kesintisi yapılmayacaktır.
 

*Ücret iadeleri müşterimiz bize hangi yolla ödeme yapmışsa, aynı yol ile kendisine yapılır. Örneğin ödemesini havale ile yapmış olan müşterimize ödemesi havale ile yapılır. Ödemeyi site üzerinden kredi kartı ile yapan müşterilerimize de iadeleri kredi kartları üzerinden yapılır. 
 

*Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız kargo yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar varsa kargo firmasına tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız.
 

*İade ve ücret geri ödemeleri gibi konularda iletişim formu, müşteri hizmetleri ya da doğrudan mail yolu ile irtibata geçiniz. Sosyal medya üzerinden paylaşım şeklindeki talepleriniz işleme alınmayacaktır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Hotline